DNV GL i VeChain nawiązały współpracę polegającą na utworzeniu koncepcji Digital Assurance Concept oraz nowej aplikacji blockchain. Celem współpracy jest zwiększenie zaufania wśród konsumentów oraz producentów do jakości produktu końcowego, co przekłada się na znaczące usprawnienie łańcuchów dostaw.
Umowa dotycząca współpracy VeChain oraz DNV GL dotyczy użycia technologii blockchain, aby zwiększyć przejrzystość przepływu informacji na temat wyrobu. Efektem tego ma być usprawnienie łańcuchów dostaw.
VeChain to jedna z największych globalnych platform blockchain skierowana dla przedsiębiorstw. Celem firmy jest wdrożenie technologii blockchain do realnego świata biznesu poprzez połączenie otwartej, skalowalnej infrastruktury blockchain z kompleksowym zarządzaniem, silnym modelem ekonomicznym oraz zaawansowanymi technologiami Internetu rzeczy.
DNV GL zajmuje się dostarczaniem usług w dziedzinie zapewniania jakości i zarządzania ryzykiem na skalę światową. Prowadząc działania w ponad stu krajach świadczy usługi w branżach gazu i ropy naftowej, energii oraz obszarów przemysłu. Kieruje się wartościami taki jak zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Współpraca z niezależnymi podmiotami takimi jak DNV GL może przynieść wiele korzyści, na przykład dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności czy produktami z branży motoryzacyjnej. Jest to możliwe poprzez odpowiednią kontrolę bezpieczeństwa produkcji na każdym etapie łańcucha dostaw, którą zapewnia to przedsiębiorstwo.
Tego typu działania są możliwe dzięki wykorzystaniu technologii blockchain oraz urządzeń z obszaru Internetu rzeczy. Na przykład czujniki umiejscowione w produkcie dają możliwość wglądu w historię produkcji, transportu czy magazynowania. Pozwolą na sprawdzenie parametrów funkcjonowania, obecnego stanu oraz jakości.
Całkowita transparentność łańcuchów dostaw pozwoli na zwiększenie efektywności i kontroli produkcji.
Takie rozwiązanie jest również wymiernie korzystne dla klientów. Z ich punktu widzenia będą mogli dokonać weryfikacji pochodzenia produktu. Czy surowce wykorzystane do jego wyrobu zostały pozyskane w zgodzie z zasadami etyki i prawa. Będzie można sprawdzić czy dany towar jest oryginalny, co jest kluczowym aspektem na rynku towarów luksusowych. Jak również w przypadku żywności, wiadome będzie czy dany produkt był na przykład mrożony i w jakiej temperaturze. Czy dany produkt jest koszerny i jak dokładnie przebiegał proces wytwórczy wina, zaczynając już od winogron.
Na początku głównie z tego typu rozwiązań będą korzystały firmy z branży odzieżowej, detalicznej i spożywczej. Następnie na pewno obejmą też sektor motoryzacyjny i lotnictwo.
Spojrzenie na zastosowanie technologii blockchain poza sektorem finansowym jest ogromnym krokiem w przyszłość. Dane pojmowane jako aktywa stają się coraz cenniejsze. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii możliwe jest wprowadzenie rozwiązań dotychczas znajdujących się poza wszelkim zasięgiem.
Istotny jest fakt, że nowe rozwiązanie skierowane jest zarówno do producentów jak i konsumentów. Ma na celu przede wszystkim zwiększenie zaufania pomiędzy nimi.