Jaki jest podział etykiet? Z czego zbudowane są etykiety? Gdzie wykorzystujemy znakowanie etykiet? Jakie jest 7 grzechów głównych źle dobranej etykiety? Jak wygląda znakowanie w procesie produkcyjnym? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym webinarze.
Jaki jest podział etykiet w firmie SKK S.A.?
Etykiety w SKK S.A. dzielą się na dwie kategorie, pierwszą z nich są etykiety samoprzylepne, a drugą etykiety bez kleju (przywieszki) wykorzystywane do znakowania produktów, w przypadku których użycie etykiet samoprzylepnych jest mniej korzystne lub wręcz niemożliwe. Wszystkie etykiety wykonane są z różnego typu papierów (lub kartonów w przypadku przywieszek) lub szerokiej gamy tworzyw sztucznych.
Z czego zbudowane są etykiety?
Standardowa etykieta składa się z trzech warstw: warstwy wierzchniej przeznaczonej do zadruku, kleju i podkładu. Jednakże istnieją rozwiązania, składające się tylko z warstwy wierzchniej i kleju. Stosowane są one w miejscach, gdzie borykamy się z problemem utylizacji podkładu, który jest wykonany z papieru z zawartością silikonu. Zatem to bardzo ekologiczne rozwiązania.
Przy wyborze etykiety najważniejsze są rodzaj materiału wierzchniego i rodzaj kleju odpowiednie do danego zastosowania.
7 grzechów głównych źle dobranej etykiety:
- Niewłaściwy klej
- Nieodpowiednia temperatura aplikacji
- Zbyt szybkie starzenie się etykiety
- Blaknięcie lub zmiana koloru
- Rozmazywanie nadruku
- Motylkowanie etykiety
- Brak odporności
Gdzie wykorzystujemy znakowanie etykiet?
Dla części konsumentów etykieta na produkcie jest zwykłą naklejką. Jednak jest czymś znacznie więcej. Etykieta jako nośnik informacji o produkcie bierze udział we wszelkich procesach w szerokim łańcuchu dostaw i znacząco ułatwia ich wykonywanie. Począwszy od wytworzenia produktu, poprzez jego magazynowanie, pakowanie, paletyzowanie, dystrybucję, doręczanie, aż do zakupu przez klienta końcowego.
Znakowanie w procesie produkcyjnym:
Znakowanie pozwala na śledzenie każdego z etapów powstawania produktu (tzw. traceability). Mamy tu informacje o użytych surowcach czy półproduktach – np. o ich pochodzeniu, składzie, czasem dacie ważności, i całej ich drodze, a więc ilu i jakim procesom zostały poddane, do powstania produktu gotowego. Dysponując tego typu danymi, możemy wychwycić potencjalne błędy w procesie produkcyjnym, czy to historyczne, czy bieżące i tym samym odpowiednio reagować. Efekty to optymalizacja procesu lub któregokolwiek z jego etapów, redukcja kosztów czy strat, zachowanie wysokiej jakości produktu lub podniesienie jakości.
Znakowanie w łańcuchu logistycznym:
Dzięki oznaczeniu etykietami towarów możemy je bardzo łatwo zidentyfikować czy zarejestrować podczas różnych operacji magazynowych oraz ustalić ich lokalizację. Nie miałoby to miejsca bez udziału automatycznych systemów skanowania czy robotyki oraz powiązania z nimi prawidłowo działającego WMS’a. Właściwie oznakowane produkty przekładają się na krótsze i dokładniejsze wykonywanie zadań logistycznych, optymalizację kosztów czy wykorzystania zasobów oraz większe zadowolenie klientów końcowych.
Znakowanie w handlu detalicznym:
Oznakowane towary w handlu detalicznym usprawniają wprowadzanie ich do obrotu, przeprowadzanie szybkich i bezbłędnych inwentaryzacji w sklepach i, oczywiście, płynną codzienną ich sprzedaż. Ponadto oznakowanie zabezpieczające wykorzystywane dla niektórych wyrobów chroni nie tylko produkt i jego markę, lecz również bezpośrednio konsumenta (jak w przypadku zakupu leków).
Podsumowanie