Rok 2016 rekordowy pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej

Wszystkie transakcje na wynajem nieruchomości magazynowych zawarte w 2016 roku objęły 5,7 miliona metrów kwadratowych. Oznacza to 25% wzrost względem 2014 i 2015 roku, gdy wynajmowano ok. 4,5 miliona metrów kwadratowych rocznie. Rośnie również popyt na nowe powierzchnie wśród najemców, w związku z tym odnotowano zwiększenie się skali podaży na poziomie 2,2 miliona metrów kwadratowych. Tak wskazują badania firmy doradczej Cushman & Wakefield, która monitoruje rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej (EŚW), czyli Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Rumunii.

Ilość nowoczesnych powierzchni magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej rośnie. Obecnie wynosi ok. 22 mln m2. Jest to poziom porównywalny do np. Niemiec, w których liczba ta przekracza 25 milionów metrów kwadratowych. Podaż w roku 2016, wynosząca 2,2 mln m2, to 3 najwyższy wynik roczny na przestrzeni ostatnich 19 lat. Jej poziom zbliżył się do podaży sprzed kryzysu (2007, 2008), kiedy to deweloperzy byli w stanie dostarczać nawet 2,5 mln m2 nowych powierzchni.

– W ostatnich 10 latach dostarczano na rynek średnio ponad 1 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej rocznie. Podaż w ubiegłym roku ponownie przekroczyła granicę 2 mln m kw., co świadczy o dobrej kondycji gospodarek krajów Europy Środkowo-Wschodniej i dynamicznym wzroście ich PKB – mówi Ferdinand Hlobil, Partner i dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cushman & Wakefield.

Nasz kraj tradycyjnie notowany jest w czołówce rankingu. W tym roku z wynikiem 1,2 mln m2 nowych powierzchni. Daje to 2 najlepszy wynik Polski po 1989 roku. Raport zwraca również uwagę na dobrą kondycję rynków rumuńskiego i węgierskiego. W Rumunii wybudowano co prawda zaledwie 400 tys. m2, natomiast jest to największy wzrost dostępnej powierzchni magazynowej w odniesieniu do dotychczasowych wyników. Jednocześnie jest to więcej niż wyniosła łączna podaż w Rumunii od 1998 roku. Natomiast na Węgrzech odnotowano skokowy wzrost – 15-krotnie wzrosła liczba zrealizowanych inwestycji w porównaniu do 2015 roku. Również wzrost liczby wybudowanych magazynów w Czechach robi wrażenie – łącznie było to 500 tys. m2 nowych powierzchni.

Liczba transakcji najmu na terenie Europy Środkowo-Wschodniej niezmiennie rośnie. Wynik za ubiegły rok to 5,7 mln m2. 75% z wynajętych powierzchni zlokalizowanych jest w Polsce (1,2 mln m2) i w Czechach (1,4 mln m2). Polska, Rumunia i Węgry odnotowały rekordowy popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową. W Polsce odnotowano rekordową aktywność najemców – wynajęli oni łącznie w 2016 roku 3,1 mln m2 powierzchni, co daje wynik o 25% wyższy niż w 2015 roku. Na Węgrzech i w Rumunii wolumen transakcji wyniósł prawie pół miliona m2 w każdym z krajów.

Photo credit >>

Written By

Dodaj komentarz