Telematyka a utrzymanie floty

Telematyka a utrzymanie floty

Telematyka umożliwia przedsiębiorcom oraz analitykom proste zarządzanie flotą pojazdów. Udostępnienia bardzo istotne dane, takie jak: status pojazdu, lokalizacja pojazdu, czy to, jak się w danej chwili zachowuje dany pojazd floty. Dzięki tak szczegółowym informacjom, optymalizacja wszelkich procesów związanych z zarządzaniem flotą jest dużo prostsza.

Telematyka – podstawowe funkcje
Podstawowymi funkcjami telematyki są przede wszystkim kontrola w jakim aktualnie miejscu znajduje się dany pojazd za pomocą systemu GPS. Obecnie do podstawowych funkcji zaliczyć można również kontrolę zużycia paliwa, za pomocą odpowiednich systemów oraz dostęp do danych na temat innych parametrów pojazdu.

Zalety telematyki
Dzięki odpowiednio wdrożonej telematyce przy zarządzaniu flotą pojazdów w przedsiębiorstwie, można przede wszystkim znacząco zmniejszyć koszty.

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Crown Commercial Service w 2018 roku, firmy, które wdrażają po raz pierwszy telematykę obniżają swoje koszty i podnoszą zyski. Wyliczono, że wprowadzenie tej zmiany może przynieść nawet trzykrotna korzyść kosztową.

Co można zyskać wprowadzając w przedsiębiorstwie usługi telematyczne

– dużo większą produktywność;

– zdecydowanie większa wydajność dla kontrahentów;

– dużo mniejszy ślad węglowy;

– zwiększone bezpieczeństwo pojazdów floty;

– możliwość bardzo precyzyjnego gromadzenie i dokonywania analizy danych telematyki pojazdów floty;

– możliwość szybkiego wykrywania wszelkich nieprawidłowości;

– dużo prostsze zarządzanie flotą pojazdów zgodnie z przepisami;

– optymalizację zużycia paliwa;

– znaczące obniżenie kosztów utrzymania floty pojazdów;

– zredukowanie do minimum zbędnych przebiegów;

– większe wsparcie dotyczące bezpieczeństwa zarówno przewożonych ładunków, jak i kierowców;

– możliwość optymalizacji tras.

Paliwo
To zdecydowanie czynnik mający największe wpływ na kosztochłonność utrzymania floty pojazdów. Często czynnik bagatelizowany przez przedsiębiorców, którzy sądzą, że mogą zarządzać nim bez odpowiednich narzędzi.

Zużycie paliwa na średnio nawet jedna czwarta kosztów, jakie trzeba ponieść przy zarządzaniu flotą pojazdów małych lub średnich samochodów dostawczych.
W przypadku ciężarówek czy autobusów, może to być nawet połowa kosztów!

Nawet niewielkie obniżenie kosztów paliwowych może prowadzić do bardzo dużych oszczędności. Przy tym najprościej tą zmianę osiągnąć.

Aktywne oszczędzanie paliwa
Jest na to wiele sposobów. Najważniejsze jest dokładne zrozumienie zużycia paliwa, po osiągnięciu tego celu, redukcja kosztów jest już dużo prostsza.
Aby to osiągnąć, należy przede wszystkim skupić się na analizie trendów, skrupulatnym ustalaniu celów oraz na tym, jak wykorzystywane są pojazdy i jak bardzo zaangażowani są w danym czasie kierowcy.

Pomocne przy oszczędzaniu będzie również ograniczenie trudnych warunków jazdy. Zmniejszając ilość hamowań, przyspieszeń, pokonywania zakrętów, łatwo można obniżyć koszty eksploatacyjne nawet o jedną piątą.

Najważniejszy przy zarządzaniu flotą pojazdów, nieważne jak dużą, jest dostęp do informacji. W przypadku, kiedy przedsiębiorca nie ma wiedzy na temat zużycia paliwa, ilości pustych przejazdów, lokalizacji pojazdów czy zajętości kierowców, nie ma żadnych szans na wprowadzenie znaczących oszczędności i podniesieniu zysków.



Photo credits >>

Written By

Dodaj komentarz